Jak samemu wycenić nieruchomość?

Ustalenie ceny konkretnej nieruchomości nigdy nie jest proste. Wartość domu, mieszkania czy też działki zależy bowiem od wielu czynników, które mogą się szybko zmieniać. Jak więc samemu oszacować wartość danej nieruchomości.

Czy wartość nieruchomości można oszacować za darmo?

Możliwe jest określenie przybliżonej ceny nieruchomości za darmo lub z małym kosztem. Wymaga to jednak pewnej ilości pracy i wykazania się kreatywnością w zdobywaniu danych oraz pewnych umiejętności analitycznych.

Pomocna może być porada agenta nieruchomości, który na co dzień zajmuje się lokalnym rynkiem. Niemniej poleganie wyłącznie na jego opinii nie zawsze jest optymalnym rozwiązaniem. Warto więc skonfrontować słowa jednego agenta z opiniami innych.

Dużo informacji można znaleźć w Internecie. Warto jednak pamiętać, że wiele ogłoszeń w sieci ma zawyżoną cenę. Co więcej, ogłoszenia ze zbyt wysokimi cenami na ogół utrzymują się najdłużej, ponieważ brakuje chętnych na kupno danej nieruchomości.

Bardziej wiarygodne dane można znaleźć na przetargach nieruchomości ogłaszanych przez urzędy miasta oraz komorników. Tamtejsze wyceny bazują bowiem na opinii rzeczoznawców. Na szczęście one także są ogłaszane w Internecie.

W sieci natrafić można także na darmowe lub płatne kalkulatory, które wyliczają wartość nieruchomości na podstawie podanych danych. Do wyników z nich pochodzących należy jednak pochodzić z dużym krytycyzmem.

Jak samemu wycenić nieruchomość?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przewiń do góry
zakra