Amplituda cen za metr kwadratowy działki w całej Polsce jest ogromna. Ceny zaczynają się od kilkunastu złotych, a kończą na nawet kilku tysięcy z metr kwadratowy. Z czego jednak wynika aż tak duża rozbieżność?
Co najbardziej wpływa na cenę działki?
Lokalizacja to kluczowy czynnik dla ceny metra kwadratowego działki budowlanej. Ta zlokalizowana w centrum dużego miasto może być kilkadziesiąt razy większa niż ta zlokalizowana na wsi oddalonej o sto kilometrów od najbliższej aglomeracji.
Trudno się temu dziwić, ponieważ lokalizacja to jeden z najważniejszych czynników wpływających na atrakcyjność nieruchomości. Życie w dużym mieście z rozbudowaną infrastrukturą jest bowiem dużo wygodniejsze niż mieszkanie w miejscu oddalonym od sklepów, szkół, miejsc pracy itp.
Spore różnice cen występują także pomiędzy poszczególnymi dzielnicami. Zwykle działki znajdujące się bliżej centrum są znacznie droższe niż te umiejscowione na przedmieściach. Wyjątkiem mogą być tzw. dzielnice willowe, gdzie ceny ze względu na prestiż lokalizacji mogą być wysokie nawet wtedy, gdy dzieli je spora odległość od centrum miasta.
Jak wielkość wpływa na cenę działki?
Naturalnie im większa działka, tym jej cena jest wyższa. Sytuacja wygląda jednak inaczej w przeliczeniu na metr kwadratowy. Zwykle działki o małej i średniej wielkości, czyli takie od 450 do 750 metrów cechują się największą ceną za metr kwadratowy. Wynika to z tego, że taka wielkość przez większość nabywców jest uważana za optymalną.
Na bardzo małych działkach, czyli takich poniżej 400 metrów kwadratowych zwykle trudno bowiem zbudować komfortowy dom. Z kolei działki o ogromnej powierzchni wymagają znacznie większych nakładów inwestycyjnych, a ich utrzymanie także jest droższe.
Dlaczego kształt działki wpływa na cenę działki?
Ze względu na przepisy budowlane i komiczność zachowania odpowiednich odległości od granicy z sąsiadem oraz funkcjonalność domu kształt działki wywiera niebagatelne znaczenie na jej cenę. Zazwyczaj najdroższe działki cechują się regularnymi kształtami. Działka w obrysie kwadratu lub prostokąta o podobnej długości boków ułatwia bowiem postawienie wymarzonego domu.
Tańsze, ale i trudniejsze w zagospodarowaniu są działki trapezowe. W ich przypadku postawienie komfortowego budynku często stanowi bowiem spore wyzwanie dla projektantów. Najtańsze, ale i najtrudniejsze do wykorzystania są działki trójkątne. Jeżeli działka w takim kształcie ma małą powierzchnię to postawienie funkcjonalnego budynku może okazać się nawet niemożliwe.
W jaki sposób usytuowanie działki wpływa na jej cenę?
Dawniej największym popytem, a więc i wyższymi cenami charakteryzowały się działki z wjazdem od północy lub wschodu. W ich przypadku kuchnię i wejście umiejscowiało się z przodu, a część mieszkalną i ogrodową z tyłu budynku.
W dobie ocieplenia klimatu oraz technologi zmniejszających straty ciepła zimą pojęcie optymalnego umiejscowienia działki względem stron świata stało się kontrowersyjne. W okresie letnich upałów przebywanie na nich bywa bowiem trudne do zniesienia, a ograniczenie strat energii w zimę nie jest już takie duże. Niemniej wciąż działki z wjazdem od południa lub wschodu
są na ogół droższe.