Ozdobne drzewa do ogrodu

Praktycznie każda osoba, która ma ogród, pragnie, aby był on jak najpiękniejszy. Zadbany trawnik, kwiaty zgromadzone w prześlicznych rabatach i akcesoria ogrodowe to nie wszystko. Kluczową rolę mogą odgrywać drzewa, które swoją majestatycznością mogą przebić pod względem dekoracyjnym niejedną rabatę, czy krzew.

Nie ma wspanialszego widoku od widoku potężnego wiekowego drzewa w sercu ogrodu. Warto jednak pamiętać o tym, że drzewa również mogą być kolorowe, dzięki urodziwym kwiatom na wiosnę i różnobarwnym liściom, które będą zdobić je jesienią. Wiele osób bardzo ceni sobie piękną złotą jesień, kiedy u schyłku sezonu ogrodowego ubiera się odpowiednie obuwie i wchodzi na miękki dywan różnokolorowych liści.

Oto zestawienie drzew, które nadadzą nowego smaku każdemu zielonemu zakątkowi naszej działki:

• Jarząb pospolity to drzewo, które charakteryzuje się kilkumetrową koroną o mocno zwisających pędach, które dodatkowo mogą być powykręcane. Owoce spełniają funkcję dekoracyjną, jako piękne czerwone kiście. Liście jarzębiny są pierzaste i na jesieni zmieniają kolor na żółte i pomarańczowe.

• Lipa holenderska to duże drzewo, które osiąga do 30 metrów wysokości. Charakteryzuje się bardzo gęstą kulistą lub stożkowatą koroną, która nadaje się do formowania. Liście są zielone na początku wiosny i z czasem przechodzą w żółcienie. W okresie kwitnienia rozwija żółtozielone kwiaty, które wydzielają uroczy zapach.

• Wierzba mandżurska to na pierwszy rzut oka niewyróżniające się niczym szczególnym drzewo. Jest niezwykle popularna dzięki swojej podatności na cięcie i szybkość rozrostu. Wprawny ogrodnik potrafi wymodelować sobie to drzewo, jak mu się podoba. Głównym atutem dekoracyjnym drzewa są jego powykręcane, nieregularne pędy, które są widoczne dopiero jesienią, kiedy opadną liście. Gałęzie wierzby mandżurskiej bardzo często są używane jako dodatkowy element do kompozycji kwiatowych.

• Judaszowiec południowy to niewielkie drzewko pochodzące z południa Europy. Jego głównym atutem dekoracyjnym są różowe, jadalne kwiaty, które bardzo obficie wyrastają bezpośrednio z gałązek. Można je śmiało dodawać do sałatek, którym nadadzą nowego, ciekawego wyglądu i smaku.

• Złotokap Laburnocytisus to niezwykłe połączenie dwóch różnych drzew: złotokapu pospolitego i szczodrzeńca purpurowego. Charakteryzuje się dużą zmiennością kwiatów. Niekiedy mogą na nim wystąpić tylko kwiaty pochodzące od jednego z rodziców lub zarówno żółte, jak i różowe, co daje najbardziej spektakularny efekt.

• Śliwa wiśniowa to małe drzewo, które osiąga do 5 metrów wysokości. Jej liście przez cały rok mają kolor ciemnej purpury i lekko się błyszczą. Zanim rozwiną się liście, wypuszcza bardzo gęsto zagnieżdżone kwiaty koloru białego lub różowego.

• Kasztanowiec czerwony to drzewo dorastające do wysokości około 15 metrów. Co roku wypuszcza bardzo duże, krwistoczerwone kwiatostany, które mogą mieć nawet 25 cm długości. Drzewo jest uważane za jeden z najpiękniejszych kasztanowców, które ze względu na swoje rozmiary, śmiało można sadzić na przydomowych ogrodach.

Zanim podejmie się decyzje o wyborze pięknego drzewa do ogrodu, warto dowiedzieć się na jego temat jak najwięcej informacji. Bardzo często najwspanialsze okazy wymagają szczególnej opieki, bez której roślina nie pokaże wszystkich walorów.

Ozdobne drzewa do ogrodu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przewiń do góry
zakra