Sprzedaż nieruchomości samemu czy przez agenta?

Każdy, kto choć raz zmierzył się ze sprzedażą nieruchomości, zadał sobie pytanie: czy zrobić to bezpośrednio, czy też za pośrednictwem agenta? Odpowiedź na to pytanie nie jest jednoznaczna, warto jednak poznać wady i zalety poszczególnych rozwiązań.

Jakie wady i zalety ma sprzedaż przez agenta nieruchomości?

Mało która profesja wzbudza w Polsce tyle kontrowersji, co zawód agenta nieruchomości. Jedni uważają, że ich pomoc jest nieoceniona do bezpiecznego przeprowadzenia transakcji. Inni twierdzą, że pośrednictwo agenta nie tylko nie pomaga, ale wręcz przeszkadza i wiąże się ze sporym kosztem.

Z pewnością dużo zależy tu od poziomu profesjonalizmu kontentego agenta. Jeden zadba o bezpieczeństwo i interesy obu stron transakcji, a inny będzie dążył wyłącznie do jak najszybszej sprzedaży i odebrania prowizji. Czasem zdarza się nawet, że agent nie ma żadnego pojęcia o parametrach nieruchomości, którą zamierza sprzedać.

Ile kosztuje usługa agenta nieruchomości?

Agenci nieruchomości niemal zawsze pobierają wynagrodzenie od wartości transakcji. W ujęciu proporcjonalnym są to dość małe koszty i wynoszą 2,5% finalnej ceny. Inaczej wygląda to w ujęciu ilościowym, czyli kwoty, jaką trzeba zapłacić. Przykładowe 2,5% ceny sprzedaży nieruchomości może bowiem oznaczać kilka, a nawet kilkanaście tysięcy złotych. W dodatku często prowizja jest pobierana zarówno od sprzedającego, jak i kupującego.

Jeśli więc chce się korzystać z usług agenta nieruchomości, to wskazane jest negocjowanie warunków współpracy. W interesie każdego sprzedawcy jest tu przede wszystkim negocjowanie wysokości prowizji. Jej obniżenie nawet o ułamek procenta może bowiem pozwolić zaoszczędzić setki albo tysiące złotych.

Umowa na wyłączność, czy bez tej klauzuli?

Większość agentów nieruchomości próbuje przekonać klienta do podpisania umowy z klauzulą wyłączności. Oznacza ona, że sprzedawca zawsze musi zapłacić prowizję i to niezależnie od tego, czy sprzeda nieruchomość sam, czy też przez agenta.

Na ogół więc lepiej jest postawić na umowę bez klauzuli wyłączności, co zwiększa elastyczność sprzedaży i potencjalnie ogranicza koszty.

Jakie plusy i minusy ma samodzielna sprzedaż?

Sprzedając nieruchomość samodzielnie, można przede wszystkim zaoszczędzić pieniądze, ponieważ obędzie się bez konieczności zapłacenia prowizji. W ten sposób uniknie się także ryzyka natrafienia na niekompetentnego agenta.

Z drugiej strony samodzielna sprzedaż to większa liczba obowiązków. W takim przypadku samemu trzeba zadbać o wycenę nieruchomości, aspekty reklamowe, negocjacje cenowe, przygotowanie dokumentów, umówienie notariusza itp. To wszystko wymaga też pewnego przygotowania merytorycznego, czyli np. zdobycia informacji w sieci. Sprzedający powinien się też liczyć z tym, że może przez pewien czas otrzymywać dużą liczbę połączeń od potencjalnych klientów.

Czy lepiej sprzedać samemu, czy też z pośrednikiem?

Sprzedaż nieruchomości zawsze wymaga poświęcenia czasu. W przypadku korzystania z agenta obowiązków jest jednak nieco mniej, za to trzeba liczyć się z większym kosztem. Podjęcie właściwej decyzji zawsze jest więc zależne od konkretnej sytuacji. Czasem najlepszym rozwiązaniem okazuje się jednoczesne wystawienie ogłoszenia bezpośrednio od sprzedawcy oraz korzystanie z usług agenta nieruchomości.

Sprzedaż nieruchomości samemu czy przez agenta?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przewiń do góry
zakra