Czy wynajem nieruchomości to naprawdę świetny interes?

O tym, że inwestycja w nieruchomości to dochodowy interes, który przynosi przewidywalne zyski, mówi się od dziesięcioleci. Czy jednak na pewno jest to tak pewny i bezproblemowy biznes, który wiąże się wyłącznie z korzyściami?

Ile można zarobić na najmie nieruchomości?

Przynajmniej w teorii wynajem mieszkań może okazać się doskonałym interesem. Wynajmując kilka, czy też kilkanaście nieruchomości można przecież otrzymywać równowartość nawet kilkakrotności średniego wynagrodzenia w Polsce. W taki przypadku pełni się rolę rentiera, który uzyskuje duże dochody w skali miesiąca i to nawet, jeśli nie prowadzi żadnej aktywności zawodowej. Z tego typu inwestycji często korzystają gwiazdy muzyki, sportu i kina, które nieruchomości traktują jako sposób na zapewnienie sobie dostatniego życia po przejściu na emeryturę.

W praktyce takie rozwiązanie sprawdza się niemal wyłącznie w przypadku ludzi majętnych. Konieczne jest tu albo posiadanie na własność dużej liczby nieruchomości, albo operowanie setkami tysięcy, albo milionami złotych na ich zakup. Alternatywą pozostaje ich nabycie na kredyt bankowy, co jednak nie zagwarantuje zysków przynajmniej w krótkim terminie. W końcu środki uzyskane za najem będzie trzeba przeznaczać na spłatę rat.

Jakie problemy wiążą się z najmem nieruchomości?

Brak środków na inwestycje to największa bariera przy chęci czerpania przynajmniej satysfakcjonujących zysków z najmu mieszkań. W praktyce jednak można natrafić na wiele innych problemów.

Najemca co jakiś czas musi poświęcić czas na znalezienie lokatorów. Kiedy zaś mieszkanie nie podlega najmowi, to nie przynosi żadnych zysków. Sporym problemem, na jaki narzekają najemcy, są też nierzetelni wynajmujący. W skrajnych przypadkach zdarza się, że demolują oni mieszkanie i nie płacą za jego wynajem. Wtedy to właściciel mieszkania może się jeszcze spodziewać skarg od sąsiadów.

W takich przypadkach można mieć też problem z eksmisją takich lokatorów. W wielu przypadkach są oni bowiem chronieni polskim prawem. Kłopot z eksmisją może się pojawić np. wtedy, gdy wśród lokatorów znajdują się osoby niepełnoletnie lub też kobieta w ciąży.

Ponadto utrzymanie nieruchomości będącej przedmiotem najmu także generuje pewne koszty eksploatacyjne. Co parę lat konieczne okazuje się przeprowadzenie mniejszego lub większego remontu, co naturalnie generuje wydatki.

Czy najem nieruchomości to dobry biznes?

Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie, czy najem nieruchomości jest dobrym pomysłem. Z pewnością może on zapewnić spore ilości dochodu, szczególnie w dłuższym okresie. Trudno jednak określić najem, jako inwestycją pozbawioną wad i ryzyka.

Czy wynajem nieruchomości to naprawdę świetny interes?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przewiń do góry
zakra