Czy warto korzystać z usług rzeczoznawcy nieruchomości?

Ustalenie prawidłowej ceny nieruchomości to klucz do przeprowadzenia szybkiej transakcji na uczciwych warunkach. Bez odpowiedniej wiedzy i doświadczenia bywa to jednak trudne. Czy więc skorzystanie z usług profesjonalnych rzeczoznawców majątkowych nie jest tu dobrym rozwiązaniem?

Czy korzystanie z usług rzeczoznawcy nieruchomości jest konieczne?

Czasem skorzystanie z wyceny nieruchomości przez rzeczoznawcę jest koniecznością. Dotyczy to przypadków zakupu domu na kredyt, wtedy to banki zawsze wymagają takiej wyceny. Jeśli jednak nieruchomość kupuje się wyłącznie z własnych środków, to taki obowiązek nie istnieje. Sprzedawca zaś nigdy nie jest zmuszony do angażowania rzeczoznawcy.

Czy warto korzystać z usług rzeczoznawcy?

Usługa wyceny nieruchomości przez rzeczoznawcę kosztuje zwykle kilkaset lub około tysiąca złotych. W porównaniu do wartości niemal każdej nieruchomości jest więc to mały koszt. Skorzystanie z takiej usługi może okazać się zaś bardzo pomocne, szczególnie jeśli samemu nie czuje się na siłach w wycenianiu nieruchomości. Ponadto rzeczoznawca swoje wyniki podaje w oficjalnym dokumencie, który może się przydać przy negocjacjach finalnej ceny.

Z drugiej strony także wycena rzeczoznawcy ma swoje ograniczenia. Choć jest ona przeprowadzana przez profesjonalistę, który opiera się na obiektywnych przesłankach, to i tak jest możliwe, że dwóch różnych rzeczoznawców zupełnie inaczej wyceni daną nieruchomość.

Ponadto popularne przysłowie wśród ekonomistów i finansistów mówi, że wszystko jest tyle warte, ile ktoś za to zapłaci. Cena kupna – sprzedaży domu, mieszkania lub działki może okazać się więc zupełnie inna niż ta zaproponowana przez rzeczoznawcę. Co więcej, sytuacja na rynku nieruchomości czasem zmienia się z dnia na dzień, a więc wycena rzeczoznawcy szybko może przestać być aktualna.

Czy warto korzystać z usług rzeczoznawcy nieruchomości?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przewiń do góry
zakra