Jakie czynniki wpływają na cenę mieszkania?

Kupno lub sprzedaż mieszkania to jedna z największych transakcji finansowych, jaką przeprowadza się w życiu. Warto więc wiedzieć, jakie czynniki w największym stopniu wpływają na cenę danego mieszkania.

Jaki parametr najbardziej wpływa na cenę mieszkania?

W przypadku nieruchomości każdego typu na cenę najbardziej wpływa lokalizacja. Takie samo mieszkanie w Warszawie jest dużo droższe niż te usytuowane w mieście powiatowym. Jest tak, ponieważ w centrach dużych miast ludzie zarabiają dużo więcej niż w innych zakątkach krajów. Ponadto mieszkanie w dużej aglomeracji na ogół zapewnia lepsze warunki życia.

Cena jest dyktowana także przez bezpośrednie sąsiedztwo danego mieszkania. Bliskość centrów handlowych, czy też duży wolnodostępny parking pod blokiem oraz plac zabaw mogą istotnie wpłynąć na rynkową wartość danego mieszkania.

Jakie cechy mieszkania determinują cenę?

Powierzchnia mieszkania istotnie determinuje jego cenę. Naturalnie im większa powierzchnia i im więcej pokoi, tym jest ona wyższa. Inaczej sytuacja wygląda w przeliczeniu na metr kwadratowy. Polacy na ogół poszukują mieszkań o małej lub średniej wielkości, w granicach od 35 do 65 metrów kwadratowych. W ich przypadku cena za metr jest więc zazwyczaj najwyższa.

Spore znaczenie dla ceny mieszkania mają też aspekty techniczne, np. wiek instalacji elektrycznych, czy też jakość zamontowanych okien. Mniejszy wpływ wywierają aspekty jego wykończenia, np. stopień zużycia tapet. Zwykle bowiem nowi nabywcy przeprowadzają remont po zakupie i dostosowują wygląd mieszkania do własnych preferencji.

Wielu ludzi przykłada też sporą uwagę do lokalizacji mieszkania względem stron świata. Najlepiej, gdy jest ono nasłonecznione, ale nie podlega przegrzaniu. Zwykle najtańsze mieszkania mają wszystkie okna skierowane w północną stronę.

Jak stan budynku wpływa na cenę mieszkania?

Mieszkania w nowym budownictwie są zwykle znacznie droższe niż te zlokalizowane w wieżowcach z wielkiej płyty z lat 60’. Czasem zdarza się jednak, że starszy blok może być utrzymany w lepszym stanie niż ten nowszy. Na cenę wpływa tu między innymi dostępność windy, czy też stan części wspólnych, takich jak korytarze.

Warto też zwrócić uwagę, że wiekowe bloki zwykle mają lepszą lokalizację. Współcześnie deweloperzy często mają bowiem ogromny problem ze znalezieniem dobrego i jeszcze niezabudowanego miejsca na nową inwestycję. Innymi słowy, wiek budynku jest istotnym parametrem. Dużo ważniejszy jest jednak jego stan techniczny oraz lokalizacja.

Szczególnie duże zróżnicowanie cen dotyczy mieszkań znajdujących się w starych kamienicach. W zaniedbanych budynkach tego typu mieszkania często są dużo tańsze niż w blokach. Jeśli jednak kamienica jest odnowiona i znajduje się w centrum, to cena za mieszkanie może już być bardzo wysoka.

Jakie czynniki wpływają na cenę mieszkania?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przewiń do góry
zakra