Jak zadbać o historię kredytową przed kupnem nieruchomości?

Przy zakupie nieruchomości na kredyt, konieczne jest uzyskanie akceptacji wniosku kredytowego od banku. Ten zaś zwraca szczególnie dużą uwagę na tzw. historię kredytową. Czym ona jednak jest i jak o nią zadbać?

Czym jest historia kredytowa?

Historia kredytowa dokumentuje, jak często dana osoba korzystała wcześniej z kredytów i pożyczek i jak radziła sobie z ich spłatą. W Polsce funkcjonuje BIK, czyli Biuro Informacji Kredytowych oraz kilka BIG-ów, tj. Biur Informacji Gospodarczych.

To właśnie dane zawarte w tych katalogach są sprawdzane przez banki i mają decydujący wpływ na to, jak oceniona zostanie historia kredytowa. Jeśli wynik tej oceny będzie kiepski, to prawdopodobnie wniosek o kredyt hipoteczny zostanie odrzucony.

Jak poprawić historię kredytową?

Najważniejsze to poznać swoją historię kredytową. Czasem można być bowiem nieświadomym tego, że np. obciąża ją niezapłacony mandat za brak biletu w komunikacji miejskiej sprzed wielu lat. Katalogi BIG oraz BIK można sprawdzić za darmo raz na pół roku przez skorzystanie z ich stron internetowych.

Dobrze też wiedzieć, że banki niekorzystnie oceniają także osoby, które nie mają żadnej historii kredytowej. W takich przypadkach wskazane jest np. dokonanie zakupu na raty i spłacenie ich w terminie. Zakupy ratalne także są bowiem odnotowywane w BIK oraz BIG.

Jak zadbać o historię kredytową przed kupnem nieruchomości?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przewiń do góry
zakra