Kredyt hipoteczny, a zdolność kredytowa

Chcąc dokonać zakupu nieruchomości na kredyt hipoteczny, trzeba liczyć się z tym, że bank oceni zdolność kredytową. Na tej podstawie wyda zaś decyzję na temat tego, czy udzieli kredytu hipotecznego i na jaką kwotę maksymalną może on opiewać. Czym jednak jest zdolność kredytowa i jak ją poprawić.

Czym jest zdolność kredytowa?

Zdolność kredytowa to ocena tego, czy dana osoba ma możliwość terminowej spłaty określonego zobowiązania finansowego. Mówiąc prościej, bank sprawdza zdolność kredytową potencjalnego klienta, po to, aby sprawdzić, czy będzie miał on wystarczającą ilość pieniędzy na comiesięczne spłacanie rat.

Przy ocenie zdolności kredytowej banki biorą pod uwagę setki czynników. Najważniejsze z nich to uzyskiwany dochód oraz poziom wydatków. Analizowanych jest także wiele innych czynników, w tym także płeć, wykształcenie oraz wiek.

Jak poprawić zdolność kredytową?

Zdolność kredytową można poprawić przede wszystkim przez zwiększenie dochodów, co jednak bywa trudne. Na szczęście istnieje kilka sposobów na względnie proste i szybkie poprawienie zdolności kredytowej.

Jeśli pracuje się na umowę na czas określony, to warto porozmawiać z pracodawcą o zawarciu takiej, na czas nieokreślony. Wskazane jest także pozbycie się zbędnych zobowiązań finansowych, a w szczególności wszelkich kart kredytowych.

Kredyt hipoteczny, a zdolność kredytowa

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przewiń do góry
zakra