Czy nieruchomość warto kupować przez pośrednika?

Mieszkanie, działkę lub dom można nabyć samodzielnie, kontaktując się ze sprzedawcą lub też za pośrednictwem agencji nieruchomości. To drugie rozwiązanie może okazać się łatwiejsze do zrealizowania, jednak ma też pewne wady.

Kiedy nieruchomość trzeba kupić przez pośrednika?

Sprzedawca nieruchomości może wybrać, czy woli sam doprowadzić do transakcji, czy też wspomoże się działalnością agencji nieruchomości. Kupujący nie zawsze mają taki komfort wyboru. Czasem może się zdarzyć, że wymarzona nieruchomość jest oferowana wyłącznie przez biuro nieruchomości. W takim przypadku jedyną sposobnością na otrzymanie danych kontaktowych sprzedawcy jest kontakt z agencją nieruchomości i podpisanie umowy.

Czy korzystanie z usług agencji nieruchomości może być darmowe?

Większość pośredników nieruchomości pobiera prowizje zarówno od strony sprzedającej, jak i kupującej. Zdarzają się jednak wyjątki, czyli agenci, którzy wynagrodzenie prowizyjne otrzymują wyłącznie od sprzedawcy.

Jednak nie oznacza to niekoniecznie, że kupujący nie poniesie żadnych kosztów za usługi pośrednika. Sprzedający zwykle bowiem doliczają koszt prowizji, jaką będą musieli zapłacić do żądanej ceny za nieruchomość. Suma summarum część lub nawet całość prowizji jest więc przerzucana na kupującego.

W czym pomaga pośrednik?

Agent nieruchomości ma kompleksową wiedzę o sytuacji rynkowej, może więc doradzić kupującemu w zakresie np. bieżących cen rynkowych. Można też na niego liczyć w kwestiach związanych z finalizacją umowy np. załatwieniem notariusza. Ponadto zachowuje on zimną głowę i zdroworozsądkowy osąd sytuacji, a jego porady mogą okazać się bezcenne.

Niemniej spora grupa ludzi ma nie najlepsze zdanie na temat współpracy z pośrednikiem nieruchomości. Czasem można bowiem trafić na osobę niekompetentną, która wcale nie pomoże w znalezieniu wymarzonego domu lub mieszkania. Pośrednikom nieruchomości często zarzuca się też, że nie dążą do zadbania o interesy swoich klientów, a ich jedynym celem jest jak najszybsze dokonanie transakcji, z której otrzymają prowizje.

Oczywiście jednak nic nie stoi na przeszkodzie, aby nieruchomości poszukiwać zarówno samodzielnie, jak i przy pomocy agencji nieruchomości.

Czy nieruchomość warto kupować przez pośrednika?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przewiń do góry
zakra