Zakup własnego mieszkania

Zakup mieszkania to nie lada wyzwanie, szczególnie dla kogoś, kto robi to po raz pierwszy.

Na co zwrócić uwagę podczas oglądania domu? O co zapytać aktualnego właściciela? Jakie elementy budynku obejrzeć? Na te pytania postaramy się odpowiedzieć w poniższym tekście.

Najważniejsze pytania

Planując zakup mieszkania z rynku wtórnego lub pierwotnego, należy zadać sobie trzy podstawowe pytania, a odpowiedzi na nie, pozwolą zbliżyć się nieco do wizji wymarzonego miejsca.

Jak duże powinno być Twoje mieszkanie?

Pierwsze pytanie jest prawdopodobnie najważniejsze, ponieważ metraż mieszkania jest jednym z głównych kryteriów, mających wpływ na jego kupno.

Warto myśleć o przyszłości, dlatego jeśli obecnie nie masz dzieci, ale je planujesz, to większe mieszkanie będzie dobrym pomysłem.

Ile pieniędzy chcesz przeznaczyć na mieszkanie?

Już na samym początku planowania zakupu mieszkania, warto rozeznać się w swojej zdolności kredytowej i ustalić, ile pieniędzy możesz przeznaczyć na ten cel. Przeliczenie oszczędności oraz pieniędzy z ewentualnego finansowania kredytem pozwoli na określenie konkretnej kwoty, którą dysponujesz i tym samym zawęzisz pole poszukiwań.

Czy starczy Ci pieniędzy na dodatkowe koszty?

Niestety na zakupie nieruchomości Twokje wydatki się nie kończą. Bardzo często zakup mieszkania generuje także dodatkowe koszty, takie jak: opłaty sądowe, prowizja dla pośrednika, taksa notarialna oraz podatek od czynności cywilnoprawnych.

Na co zwrócić uwagę?

Kupując na przykład domek, warto zwrócić uwagę na inne rzeczy, niż przy oglądaniu mieszkania. Sprawdź, czy będziesz mieć do dyspozycji ogród. Jest to istotna kwestia dla ludzi, którzy lubią wypoczywać na powietrzu lub po prostu uprawiać rośliny. O samych ogrodach i sadzeniu owoców oraz warzyw, można poczytać na stronie https://www.nelsongarden.pl/, gdzie znajduje się wiele ciekawych informacji.

Innymi istotnymi kryteriami przy wyborze mieszkania, są między innymi:

  • liczba pokoi,
  • rok budowy,
  • rodzaj zabudowy (na przykład kamienica lub dom wielorodzinny/jednorodzinny),
  • liczba pięter w budynku,
  • piętro na którym znajduje się mieszkanie,
  • dodatkowe udogodnienia (piwnica, komórka, balkon, taras, garaż, parking).

Informacje z drugiej ręki

Choć może wydawać się to nieco śmiałe, to przy oglądaniu mieszkania warto rozejrzeć się za sąsiadami i zadać im kilka pytań. Być może wyjawią jakieś informacje, które są istotne, a którymi właściciel nie był chętny się z nami podzielić. Kupując mieszkanie przez pośrednika warto zażartować i prowadzić rozmowę w przyjacielskim tonie, a możliwe, że oferent przestanie się pilnować i także powie coś ważnego na temat posesji.

Zakup własnego mieszkania

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przewiń do góry
zakra