Czy warto kupić dom w zabudowie szeregowej?

W ostatnich latach nastąpił boom w budowie domów w zabudowie szeregowej, zlokalizowanej najczęściej na obrzeżach miast. Czy warto zdecydować się na zakup takiego lokum?

Zalety zabudowy szeregowej

Do niewątpliwych zalet „szeregówek” należy zaliczyć bliską odległość od miasta. Osiedla z tego rodzaju zabudową, zazwyczaj lokalizowane są w odległości do 20 km od granic większych miejscowości. Dzięki temu dojazd do pracy czy podwiezienie dzieci do szkoły nie będzie dużym utrudnieniem.

Kolejną cechą domów szeregowych, jest ich stosunkowo nieduży, jak na domy, metraż. Dzięki temu nie trzeba wydawać fortuny na wciąż drogie w Polsce ogrzewanie, czy poświęcać dużej ilości czasu na utrzymanie porządku.

Warto również zaznaczyć, że mniejsza powierzchnia użytkowa, generuje mniejsze koszty wyposażenia. Wystarczą stylowe dywany bawełniane, wygodna sofa, kilka dekoracji i salon jest urządzony. Podobnie wyposażenie pozostałych pomieszczeń nie powinno powodować nadmiernego obciążenia budżetu.

Dla wielu osób kluczową rolę w decyzji o zakupu takiego domu, pełnią finanse – jest to niewątpliwie opcja tańsza, niż dom jednorodzinny lub dom w zabudowie bliźniaczej.

Wady szeregówek

Poza licznymi zaletami, zabudowa szeregowa ma również wady, które sprawiają, że nie jest to rozwiązanie dobre dla wszystkich.

Przede wszystkim, jesteśmy otoczeni sąsiadami a od mieszkania w miejskim bloku różni nas zaledwie kawałek własnego ogródka. Spotkanie przy grillu z przyjaciółmi może się więc okazać kłopotliwe i niewygodne dla sąsiadów.

Na osiedlach tego rodzaju zazwyczaj mamy do czynienia przynajmniej z kilkudziesięcioma ciasno ustawionymi domami, co w porze zimowej może generować smog, o ile domy nie są ogrzewane gazem lub prądem. W godzinach wyjazdu i powrotu z pracy, prawdopodobnie pod naszym domem panować będzie spory hałas i zapach spalin w związku z ruchem samochodowym.

Dom w zabudowie szeregowej ma cechy, które przez jednych mogą być postrzegane jako zalety, a przez innych jako wady. Z tego powodu trudno jednoznacznie wyrokować, czy warto kupić taki dom czy też lepiej zdecydować się na inne rozwiązanie.

Czy warto kupić dom w zabudowie szeregowej?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przewiń do góry
zakra