Jak ubezpieczyć nieruchomość na wynajem?

Nieruchomości rzadko kiedy ulegają poważnym uszkodzeniom. Kiedy już jednak do nich dojdzie, to koszty napraw bywają ogromne. Warto więc pomyśleć o ubezpieczeniu swojego domu lub mieszkania, tym bardziej, jeśli ma ono być wynajmowane.

Czym wyróżnia się ubezpieczenie wynajmowanej nieruchomości?

Większość standardowych ubezpieczeń nie obejmuje szkód wywołanych przez osoby wynajmujące daną nieruchomość. Właściciel danego mieszkania bądź domu koniecznie powinien więc zadbać o to, aby wykupić dodatkową klauzulę ubezpieczeniową, która obejmuje ochroną także szkody wywołane przez wynajmujących.

Zawarcie takiej klauzuli podwyższa cenę ubezpieczenia zwykle o około kilkanaście procent. Jednak dużo bardziej kosztowny może okazać się jej brak na polisie. Przykładowo, jeśli lokatorzy zaleją mieszkanie sąsiada, to koszty naprawy takiej szkody mogą sięgać dziesiątek tysięcy złotych. W takich przypadkach finansową odpowiedzialność za jej naprawę finalnie ponoszą lokatorzy, jednak wyegzekwowanie od nich środków może okazać się bardzo trudno. Brak jednej klauzuli na polisie może więc okazać się bardzo problematyczny dla właściciela nieruchomości.

Jak zawrzeć dobrą polisę na wynajmowaną nieruchomość?

Polisa na wynajmowane mieszkanie powinna składać się z kilku części:

  • Ubezpieczenia murów oraz elementów stałych, co zapewnia ochronę przed zniszczeniem lub uszkodzeniem konstrukcyjnym nieruchomości ze względu np. na pożar, katastrofy naturalne lub wady konstrukcyjne.
  • OC, które ochroni przed finansową odpowiedzialnością za szkody wyrządzone np. sąsiadom, takie jak zalanie ich mieszkania.
  • Ubezpieczenie ruchomości od kradzieży i zdarzeń losowych. Jest ono szczególnie ważne, jeżeli najemca zostawia dla lokatorów urządzenia, takie jak np. telewizor.

Najbezpieczniej jest skorzystać z usług profesjonalnego agenta ubezpieczeniowego. Będzie on w stanie wybrać najlepiej dopasowaną polisę do potrzeb najemcy. Ponadto doradzi on, w którym towarzystwie ubezpieczeniowym można liczyć na najkorzystniejszą cenę. Na ogół odpowiednie ubezpieczenie wynajmowanej nieruchomości można kupić już za kilkaset złotych rocznie.

Jak ubezpieczyć nieruchomość na wynajem?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przewiń do góry
zakra