Jak sprawdzić działkę budowlaną przed zakupem?

Po zakończonej budowie zawsze istnieje możliwość dokonania generalnego remontu domu, czy też jego rozbudowania. Nie da się jednak zmienić cech działki, na której powstanie dany budynek. Dlatego też zakup działki powinien być szczególnie mocno przemyślany.

Na co zwraca się uwagę przy kupnie działki budowlanej?

Większość kupujących działki budowlane zwraca uwagę na jej cechy, które najbardziej rzucają się w oczy. Sprawdzenie kształtu, wymiarów i lokalizacji działki to absolutne podstawy. Należy jednak zdawać sobie sprawę, że istnieje także wiele innych czynników, które mogą mocno rzutować na to, czy dana działka jest warta zakupu.

Co jeszcze należy sprawdzić na działce?

Często pomijanym aspektem przez kupujących jest sprawdzenie jakości gruntu. Dom postawiony na piaszczystym podłożu utrzyma się w dużo lepszym stanie niż ten, pod którym znajdują się podmokłe tereny z gliny.

Na wstępnym etapie oceny nieruchomości dobrze jest sprawdzić, jaka roślinność się tam znajduje. Jeżeli teren jest porośnięty trzciną, to niemal na pewno jest podmokły. Dobrym pomysłem jest także spytanie okolicznych mieszkańców, czy nie mają problemu z zalewaniem piwnic. Przed dokonaniem zakupu najlepiej jest jednak zlecić badanie gruntu geodecie.

Bardzo ważne jest także udanie się do urzędu miasta, celem sprawdzenia MPZP, czyli Miejscowego Planu Zagospodarowanie Przestrzennego, aby dowiedzieć się, co można zbudować na danej działce. Czasem narzucane są spore ograniczenia pod postacią np. nieprzekraczalnej linii zabudowy. W konsekwencji wybudowanie domu wedle własnych preferencji może okazać się niemożliwe. Odgórne regulacje mogą także narzucać np. konieczność wybudowania budynku wyłącznie z płaskim dachem.

W MPZP można też sprawdzić przeznaczenie sąsiednich działek. To ważna informacja, dzięki której można dowiedzieć się, czy na sąsiedniej działce w ciągu kilku lat nie ma powstać np. zakład przemysłowy, który skutecznie obniży komfort życia w okolicy.

Jak sprawdzić działkę budowlaną przed zakupem?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przewiń do góry
zakra